Šefo blogas

Virtuvės peilių gidas

2020 - 03 - 12

Kiek peilių turite savo virtuvėje? Jei namuose pakanka kelių peilių, restorano virtuvės peilių kolekcija dažną priverčia išsižioti – kam skirtas kiekvienas peilis? Pateikiame trumpą peilių gidą, šiuos peilius rasite ir mūsų el. parduotuvėje e-gastro.lt.


Virėjo peilis
Virėjo arba šefo peilis yra pats svarbiausias peilis virtuvėje. Šio peilio ašmenys yra platūs, skirti pjaustyti tiesiai ir storais gabalais. Taip pat šefo peiliu galima kapoti, smulinti, išpjaustyti. Ašmenų ilgis varijuoja nuo 15 iki 30 cm. Kuo ilgesnis peilis, tuo jis sunkesnis – tad kiekvienas šefas pasirenka peilį pagal patogumą naudotis.


Skutimo peilis
Skutimo, dar vadinamas daržovių valymo, peilis tinka tiek lupti žievelę nuo daržovių ir vaisių, tiek smulkinti nedideles daržoves. Ploni ir siauri ašmenys dažniausiai būna iki 10 cm ilgio ir puikiai padeda atlikti tuos pjaustymo darbus, kuriems virėjo peilis yra per didelis.


Iškaulinimo peilis
Kaip ir nusako pats pavadinimas, iškaulinimo peilis yra skirtas atskirti mėsą nuo kaulo. Nors šis peilis skirtas itin preciziškam darbui su mėsa, jo ašmenys nebūtinai yra kieti – pasitaiko ir lanksčių ašmenų, tokie peiliai itin tinka ruošti žuvies filė. Dažniausiai iškaulinimo peilis yra trumpesnis nei virėjo peilis, juo lengviau manevruoti.


Kapoklis
Didelis, plačių ir gana storų ašmenų kapojimo peilis itin praverčia, kai reikia smulkinti mėsą su kaulais, pavyzdžiui, šonkauliukus.


Žalumynų kapojimo peilis
Išlenktas, dvigubų ašmenų peilis su dviem „rankenėlėm“ nėra įprastas mūsų virtuvėje, bet juo įgudus galima lengvai smulkinti įvairius žalumynus, kaip krapus, petražoles ir kitas prieskonines žoleles.


Duonos peilis
Duonos peilis yra puikus bet kurios virtuvės kompanionas, leidžiantis raikyti visus duonos gaminius: duoną, batoną, prancūzišką batoną ir t.t. Stambiai dantyti ašmenys leidžia peiliui tarsi pjūklui atriekti dailias riekes nesuspaudžiant raikomo kepalo. Dažniausiai duonos peiliai būna ilgais, apie 20 cm ilgio ir gana siaurais ašmenimis.


Santoku peilis
Santoku peilis yra japoniška virėjo (šefo) peilio versija. Santoku reiškia „trys privalumai“: pjaustymas gabalais, pjaustymas kubeliais ir smulkinimas. Dažniausiai Santoku peilis yra trumpesnis ir plonesnis nei įprastas virėjo peilis, tad puikiai tinka daržovių smulkinimui.


Sashimi peilis
Dar vienas „japonas“ virtuvėje – sashimi peilis. Ilgas ir plonas, itin smailus peilis dažniausiai naudojamas suši ir sashimi gaminimui – idealiai tinka pjaustyti žalią žuvį. Nors sashimi peilis nėra būtinas virtuvėje, jis itin tinka smulkiems pjaustymo ir išpjaustymo darbams.


Sūrių peiliai
Jei esate sūrių mėgėjai, puikiai žinote, kad jų būna visokių – nesuklysime teigdami, kad praktiškai kiekvienam sūriui yra skirtas jam tinkamas peilis ar mentelė. Minkštiems sūriams skirti peiliai dažniausiai turi skylutes geležtėje, kad pjaustant sūrį šis nepriliptų prie ašmenų. Kietiems sūriams smulkinti naudojamos nedidukės trintuvės ir pan.


Dekoravimo peiliai
Įvairiausių formų peiliai leidžia pjaustyti daržoves rantuotais griežinėliais, skobti vaisių rutuliukus, pjaustyti citrusinių vaisių žieveles, išimti obuolių šerdis ir t.t.


Žirklės
Taip, žirklės virtuvėje irgi yra peilis. Kalbame apie specialias, virtuvės darbams skirtas žirkles, kurios turi aštrius ir stiprius ašmenis. Vienos jų skirtos pjaustyti (na, gerai, karpyti) mėsą ir dažniausiai naudojamos vištienos išpjaustymui, kitos tinka universaliam smulkinimui, kai pjaustymo darbus reikia atlikti ne ant lentelės, pavyzdžiui, atsikirpti prieskoninių žolelių.

Tai tik dalis peilių, kuriuos norėjome paminėti. Tikime, ši informacija bus jums naudinga. Jei nežinote, kokio peilio jums reikia, pasitarkite su mumis!